Robert Kolár

Hudbu vašich rytmů jsem cítil… [ePub]

Průvodce veršovými prostředky mezitextového navazování v díle V. Dyka, F. Gellnera, F. Šrámka a K. Tomana
grafická úprava Stará škola
ilustrace Jiří Slíva
ISBN 978-80-7470-483-3
počet stran 168
vazba brož.
formát 140 × 185 mm
rok vydání 2023
obsahuje jmenný rejstřík
cena 155 Kč (vč. DPH)

„Existuje dětská otázka, kterou se literární vědci ostýchají si položit: na základě čeho si básník vybírá metrum básně, kterou začíná psát? Jako na všechny dětské otázky je i na tuto velmi těžké odpovědět.“ M. L. Gasparov

Publikace Roberta Kolára srozumitelně a přístupně rozkrývá vztahy mezi veršem buřičů a veršem jejich předchůdců, odhaluje tak širší souvislosti a mimo jiné ukazuje, co všechno může vést k výběru metra při psaní básní. Knížka je pojata jako soubor krátkých komentářů k jednotlivým básním Viktora Dyka, Františka Gellnera, Fráni Šrámka a Karla Tomana.

Robert Kolár je vědeckým pracovníkem Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Vedle teorie verše (www.versologie.cz) se věnuje také popularizaci – řídí edice Seminář a Dílna České knižnice (www.kniznice.cz/pro-skoly). – Vychází ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR.


  • Petr Plecháč, Robert Kolár: Kapitoly z korpusové versologie

    Kapitoly z korpusové versologie jsou výstupem dlouhodobého projektu zaměřeného na výzkum českého verše 19. století a navazuje na práce Miroslava Červenky a Květy Sgallové. Kromě analýzy vybraných rytmických charakteristik a jejich spojitosti s dobovými poetikami je pozornost věnována komplexní charakteristice rytmického stylu veršovaného textu. Kniha se materiálově opírá o Korpus českého verše a je založena na sledování měřitelných charakteristik… více

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole