Elif Batumanová

Idiot [MOBI]

překlad Lukáš Novák
obálka Radoslav Kocich
grafická úprava Stará škola
ISBN 978-80-7470-254-9
počet stran 448
vazba brož.
formát 130 × 205 mm
cena 219 Kč (vč. DPH)

Píše se rok 1995, kdy e-mail je naprostou novinkou, a Selin, dcera tureckých přistěhovalců, nastupuje do prvního ročníku na Harvardu. Zapisuje se na přednášky z předmětů, o nichž nikdy předtím neslyšela, spřátelí se s charismatickou a světaznalou srbskou spolužačkou Světlanou a tak trochu náhodou si začne dopisovat s Ivanem, maďarským studentem matematiky z vyššího ročníku. Ačkoliv ve škole Selin s Ivanem téměř nepromluví, s každým e-mailem, který si mezi sebou vymění, to vypadá, jako by se v samotném aktu psaní skrývaly vždy nové a stále tajemnější významy.

Když je školní rok u konce, Ivan odjíždí na léto do Budapešti a Selin míří na maďarský venkov, kde učí angličtinu v kurzu organizovaném jedním z Ivanových kamarádů. Cestou do Maďarska stráví dva týdny se Světlanou v Paříži. Její léto v Evropě se však v žádném ohledu nepodobá tomu, co slyšela o typických evropských dobrodružstvích jiných amerických vysokoškoláků nebo kohokoliv jiného. Pro Selin je pobyt v Evropě pokračováním introspektivní cesty k sobě samé: musí se vypořádat jak s radostmi a zmatky první (? neopětované) lásky, tak se sílícím vědomím, že je odsouzena k tomu stát se spisovatelkou.

Idiot je románem o strastech a slastech formování osobnosti a dospívání ve světě, který je opojný i zneklidňující zároveň, o dobrodružném odhalování záludností lásky i jazyka. Elif Batumanové se v něm podařilo vykreslit tápání člověka na prahu dospělosti, a to pečlivě cizelovaným stylem, s nesmírnou dávkou citlivosti, ale také ironického humoru. Českému čtenáři pak nabízí i pozoruhodný, zábavný a neokoukaný pohled zvenčí: hrdinčina cesta do čerstvě posttotalitní střední Evropy vypovídá jak o představách, které si Západ o našem regionu hýčkal, tak i o nás samotných.

Román Idiot byl v roce 2018 mezi třemi knihami nominovanými na Pulitzerovu cenu za beletrii.

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole