[Recenze Komiks a/jako reklama]
Nová kniha dokumentuje československý reklamní komiks.
„Každá barva se hodí! V prodejně Barvy laky nikdo nenakoupí špatně,“ hlásá postava v komiksu Káji Saudka na konci komiksové dvojstrany z r. 1987.
„Zdráv je, kdo si Alpou maže záda, nohy, dásně, paže,“ říká hrdina dalšího komiksu, propagujícího dodnes prodávaný masážní bylinný roztok.
„Láďa přišel ze cvičení, něco shání, nic tu není, na něco má chuť a hlad. Ještě koukne do ledničky… Hurá! Jogurt! Ten já rád!“ přidává se dobová reklama z časopisu Ohníček, v roce 1972 chytlavě nadepsaná Hovory o mléčné výživě.
Podobné lehce bizarní komiksové seriály ze socialistické i prvorepublikové československé éry teď připomíná nová kniha Komiks a/jako reklama: Domácí obrázkový seriál jako médium reklamy a propagace ve 20. století.
Je dílem Tomáše Prokůpka a Martina Foreta z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) a mapuje historii komiksové reklamy u nás.
Ač to dnes může zní překvapivě, šlo o hojně využívanou formu reklamy, na níž se podíleli také významní umělci své doby – od Josefa Lady přes Ondřeje Sekoru po Káju Saudka. Právě ty připomíná nová bohatě ilustrovaná publikace z nakladatelství Akropolis.
„Především prvorepublikový tisk byl na nejrůznější podoby reklamních obrázkových seriálů velmi bohatý, věnovali se mu i velikáni jako Josef Lada nebo Ondřej Sekora a vznikla i řada zajímavých postaviček, jako například Palabáček a Plamínek v kresbě Reného Klapače,“ říká spoluautor publikace Tomáš Prokůpek. Podoba uvedené postavičky zdobí i obálku knihy.
Tento segment tuzemské komiksové produkce dosud nebyl zcela prozkoumán, možná právě kvůli své mezioborovosti.
„Reklama užívala a užívá řadu nejrůznějších médií a formátů, komiks je v tomto ohledu spíše marginální, ale přesto velmi zajímavý příklad. Detailní zpracování právě komiksové reklamy přitom nabízí i řadu přesahů, například k animovanému filmu,“ nastiňuje spoluautor publikace Martin Foret z FF UP.
Publikace nabízí pestrou škálu nejrůznějších výrobků a služeb, které obrázkové seriály propagovaly. „Již názvem zaujme seriál Muž s tabatěrkou aneb Kokain dělá divy z konce dvacátých let, navzdory svému názvu námětově neškodný. Možná překvapí množství seriálů propagujících hubnoucí čaje. Komiksem byly propagovány také cukrovinky či knihy,“ vyjmenovává Tomáš Prokůpek.
Reklamní komiksy často byly součástí různých příležitostných tiskovin, které byly zdarma přidávány k nákupu. Krom institucionálních sbírek proto bylo kvůli knize nezbytné pátrat i mezi soukromými sběrateli.
Obsáhlá obrazová příloha knihy pak z velké části reprodukuje právě tyto nedostupné seriály, a nabízí tak čtenářům unikátní příležitost prohlédnout si zapomenuté klenoty. Publikace o 408 stranách je výstupem výzkumného projektu Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a vychází za její podpory. K dostání by měla být v běžné obchodní síti.