Literární matiné ČRo České Budějovice 3. 9. 2015

[Recenze Lázeňské dobrodružství]

V Třeboni napsal Roman Ráž Lázeňské dobrodružstvíLázeňské naděje. Chystá už i třetí díl

Prozaik Roman Ráž žije napůl v Praze a napůl v Třeboni. A právě v jihočeském lázeňském městečku napsal romány Lázeňské dobrodružstvíLázeňské naděje. Příběh se ale odehrává v úplně jiných lázních. „Jsou to Slaňany, které jsem si vymyslel, protože jsem nechtěl uvádět skutečné jméno. Už se to ale prořeklo a lidé vědí, že se jedná o Luhačovice,“ prozradil.
Knihy Romana Ráže tvoří rodinnou ságu. Ta začíná v roce 1903. „Tehdy moje babička jako vídeňská Češka přišla na Moravu. Všechny motivy mají reálný základ, používám vše, co se stalo v mé rodině, ale samozřejmě to upravuji,“ říká autor. 
První román Lázeňské dobrodružství se odehrává v předválečné době a za první světové války. Druhý díl Lázeňské naděje navazuje obdobím druhé světové války a Roman Ráž už plánuje i další pokračování. „Jestli budu mít dost sil a odvahy, napíšu třetí díl, který by se měl odehrávat od roku 1950. Ten krutě postihl naši rodinu. V příběhu se chci dostat až k sametové revoluci,“ komentuje. 
Ze začátku přitom trilogii vůbec neplánoval. Říká o sobě, že pracuje intuitivně a původně chtěl pouze napsat vzpomínku na babičku. Pak se ale ukázalo, že po prvním díle by mělo přijít nějaké pokračování, a to samé se opakovalo i po druhém díle. K třetí knize si tak autor už připravuje podklady. 
Hodně čerpá z autentických materiálů, studuje literaturu i dobové noviny. Snáze se mu podle jeho slov popisovalo období první světové války. „Ta byla přehlednější, jednoduší, ještě tam nebylo tolik intrik, zloby a rasismu. Ve druhé knize, která líčí nástup nacismu a jak se to promítalo do celé Evropy, šlo o velmi složité a otřesné téma. A nejotřesnější je na tom to, že řada těch věcí se dneska opakuje, rétorika politických vůdců některých zemí je prakticky totožná s tou tehdejší,“ připomíná Roman Ráž. 
Nejtěžší však podle něj bude zachytit dobu, která už se blíží současnosti, ve třetí knize. „Proto váhám a mám předem spoustu podkladů. Je spousta pamětníků, kteří budou mít svůj názor a budou říkat, co jsem tam měl napsat a co naopak ne. Navíc bych měl obsáhnout čtyřicet let, a to je velmi složité,“ vysvětluje. Závěr trilogie by se měl jmenovat Lázeňské ozvěny a vyjde pravděpodobně v roce 2017. 

Literární matiné ČRo České Budějovice 3. 9. 2015Andrea Zahradníková, Hana Soukupová

Celý rozhovor s Romanem Rážem si poslechněte v pořadu Literární matiné zde (v čase 6.40–13):

 

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole