[Recenze Rouhavé zpovědi]
Čím je štěstí pro šťastné?“
Oxymóron v názvu básnické sbírky může předznamenávat, že půjde o poezii plnou protikladů. Tomuto názoru přitakávají i některé verše uvnitř knihy, kdy autorka npříklad pociťuje nepokoj i z dobrých předpovědí“. Když se do básní začteme, není to tak jednoznačné. Pokud protiklady, tak nikoli strmé, spíše bolavé. Básnický vhled Jany Štroblové má velmi blízko k zduchovnělé poezii. Podzimní, téměř halasovská nálada, je nebezpečně lákavá: Visívá už tak hustá temnota / nad městem, lesem, nad poli“ nebo Smrk právě žije svou smrt“, jinde Molo odešlo mlhou (...) / z par bez konce se tkal gobelín deště“, Bubnuje do boje déšť kopyt“ apod. Obraznost očekávaná, ne překvapivá.
Básnická sbírka Jany Štroblové je v tradičním smyslu slova poetická“. Autorka pracuje s pojmy jako srdce, duše, Luna, světlo, nebe (nikoli obloha), úsvit, zvony, pastýř, sad, strom, dokonce jezdec či vlci. Svým způsobem to může být i odvážné, méně zkušeného autora by mohlo stáhnout na dno. Štroblová s těmito básnickými rekvizitami zachází naštěstí střídmě. Oživení přinášejí nepoetismy: lokálka, žebřiňák, urna, hieroglyf, šturm, stihomam. Ovšem čtenáři, kteří v poezii oceňují nečekané formální výboje, ti, jimž vyhovuje verš blížící se próze, preferují drsnost výrazu až k potlačení estetizujícího vjemu, budou tuto poezii považovat za příliš klasickou“.
Kniha nás uvádí do krajiny, která je spíše snová, neurčitá – Hostýn či Bláhov nemusí znamenat geografické určení, ale symbol. Je to krajina-návrat, často Viděno v lomeném světle ve večeru lomeném / v lomeném životě“. Někdy je krajina plná světla a květin – muškátů, vratičů, pivoněk, žlutých tulipánů, kvetoucí trávy, jindy slota venku i ve mně“. Jednotlivé přírodní obrazy ovšem nejsou akvarely, za záznamem tušíme puls komorního dramatu. Koneckonců dokazují to i slovesa, která do veršů vtrhnou, dovřeští, okousají (planetu), bijí na poplach, bubnují, zahřmí...“ aj.
Drama je ve verších doslova vyzpívané, melodičnost patří k silným stránkám poezie Jany Štroblové. Nenabízí se nám však rytmická píseň, nýbrž všudypřítomná hudba. Melodičnost umocňují i nepravidelně rozeseté rýmy. Nejsou vždy objevné – v tom bývá jistá záludnost, ale nejsou tady ani – až na malé výjimky (například klíště / příště“) jen kvůli formě. Autorce se daří vytvářet napětí právě některými rýmy: džin / ostružin“, nebi / škleby“ apod.
Tu a tam probleskne verši i humor, jenž prosvětluje truchlohru: dunivý výsměch zvonů / světlicí povlává šlojíř / i věž chrámu chce na sabat / tanec svatého Víta.“ Nelze popřít, že v poezii Jany Štroblové zaznívá existenciální úzkost osobní i nadosobní. Úzkost z toho, co ji znepokojuje, vyjadřuje autorka nejčastěji dvěma způsoby: symbolikou majetnictví, nestřídmosti a obžerství: I příští den by snědli k večeři / Obrali věčnost pěkně od kostí“, jindy představou falešné melodie (jak příznačné pro autorku až mámivě melodickou): do přediva smyčců vtrhnou žestě/ a bicí tak netaktně že nic už neladí / klavírista snad sedí před nesprávným partem / navíc mu pedál zadrh o patu.“
V takových verších cítíme odsouzení, odmítání, vnitřní nechuť, třebaže si je autorka vědoma, jak nemilostivý je jakýkoli pranýř. Ale patrně si citované básně vnitřním tlakem vynutily vyslovení i s oním rizikem morality. Ještě úzkostněji a smutněji pro mě vyznívá báseň Ráj“, v níž se vždy spořádaně líčí na vlka / dcery mají tak slušné poslušné / že nejedí už radši jablka“.
Nechci exaktně vážit podíl smutku, obav a podíl přitakání životu. Třebaže Rudolf Matys na záložce knihy podtrhuje spíše drobné svědectví o pozitivitě života“, vnímám básnířčinu poetickou výpověď poněkud jinak. Jako by autorka o své niterní přitakání k životu vroucně prosila, jako by viselo na vlásku.
Milena Fucimanová