[Recenze Žalmy z Petfieldu. Egon Hostovský, příběh spisovatele 20. století]
V bezpečí v nebezpečné zemi
Spisovatel a dvojnásobný exulant Egon Hostovský (1908–1973) je patrně jediným českým autorem, který se dokázal uživit psaním pro anglosaské publikum. Amerika na něj bohužel zapomněla krátce po jeho úmrtí a ani u českých čtenářů se stále netěší zvláštní oblibě, což patrně může být jistou zdrženlivostí, jakou Češi chovají vůči krajanům. Zvlášť nedůvěra domácích čtenářů mrzí, vždyť Hostovského řeč je živá, přesná, básnická a ani za mák papírová“, jak už ve třicátých letech na adresu znamenitého vypravěče“ poznamenal básník a novinář Karel Toman.
Hostovského tragédie spočívala v tom, že ač mu Amerika poskytla útočiště, nikdy se nesblížil s její kulturou a životním stylem. Vyplývá to i z jeho poslední práce, sarkastické novely Epidemie, jejíž děj se odehrává v typickém americkém maloměstě Petfield (tedy Hřbitov domácích mazlíčků), kde podezřele často umírají muži středního věku – jistěže pod knutou tamní zvyklosti, jež mužům velí zajistit blahobyt manželce a dětem a zachovat rodinné štěstí stůj co stůj.
Vladimír Papoušek svou novou prací podstatně doplňuje starší Hostovského monografii Člověk v uzavřeném prostoru, již publikoval už v roce 1996. S Žalmy z Petfieldu navíc přichází v pravý čas: sedmého května totiž uplyne čtyřicet let ode dne, kdy Egon Hostovský v Montclair zemřel. Na jeho chátrající hrob v New Jersey prý čas od času přilétají kanadské husy...
Milan Šefl
Týdeník Rozhlas 16/2013