informuji.cz, Otevřený kulturní prostor 15. 1. 2014

[Recenze Osvětimská knihovnice]

Osvětimská knihovnice aneb Příběh z pekla
Příběh, který vznikl v samotném pekle, přináší španělský spisovatel Antonio G. Iturbe. Peklo se nazývá Osvětim a hlavní hrdinkou je mladá dívka Dita, která je místní knihovnicí

 

Druhá světová válka byla jednou z nejděsivějších a nejtemnějších událostí v dějinách lidstva. Přesto v tomto strašném období vznikaly i příběhy, které dokážou po letech člověka donutit k přemýšlení a především se zamyslet nad tehdejší dobou.

Osvětimská knihovnice vypráví o mladé dívce Ditě Polachové. Od útlého věku ji zajímají knihy a tato vášeň jí ovlivní celý život. Prožívá si šťastné dětství, ale pouze do chvíle, než se dostávají k moci nacisti. V tom okamžiku se začíná rozvíjet její životní příběh, který by nikdo nechtěl zažít. Začátek v Terezíně přináší relativně snesitelné podmínky. Už v tuto chvíli si začíná uvědomovat, jak jsou v tehdejší době důležité knihy, které člověka přenášejí do jiného světa. Seznamuje se s prací knihovnice.

Následně dochází k nejhoršímu a Ditina rodina je transportováno do polského koncentračního tábora Osvětim-Březinka. Transporty vězňů v roce 1943 z Terezína do Osvětimi přinášejí něco naprosto neobvyklého. Zatímco za normálních okolností jsou všechny děti či starci posláni do plynových komor, tentokrát žádné selekce neprobíhají. Díky tomu vzniká český rodinný tábor a jeho obyvatelé se pokoušejí založit i školu. Žádné vzdělávání vězňů není v Osvětimi povoleno, proto ho doprovází strach z odhalení i následného tvrdého trestu. Pomůckou se stává několik málo knih, které se podařilo propašovat do tábora. A významnou roli knihovnice získává právě Dita.

Čtenáře možná lehce překvapí, že zpracování tohoto lidského osudu se ujal právě španělský spisovatel. Ale rozhodně se nemusíte bát jeho nevědomosti. Antonio G. Iturbe poctivě studoval dějiny, navštívil Osvětim, která v něm zanechala hluboký dojem, a našel i hlavní účastnici tohoto příběhu, která žije v Izraeli. V tom mu pomohlo i shánění knihy Můj bratr dým od Oty B. Krause. Jedná se o manžela Dity Krausové, který se s ní seznámil právě v Osvětimi.

Osvětimská knihovnice je hodně živý příběh, který vás rozhodně nenechá chladné. Autor v románu použil i několik fikcí. Jednou z hlavních jsou názvy knih, které jsou vymyšlené. Pouze kniha Dějiny světa od H. G. Wellse opravdu byla jednou z nich. Přesto se většina věcí opravdu stala a v knize je popsáno mnoho skutečných postav. Podobná vyprávění nám připomínají hrůzy, které se děly pod taktovkou nacistických šílenců. Přestože se jedná o nechutné a hrozivé věci, musíme si je neustále připomínat, aby k nim již nikdy nedošlo.

Nezbývá než prozradit osud hlavní hrdinky. Dita Krausová přišla během války o své rodiče, ale získala svého manžela Otu B. Krause. I ten je v současné době již po smrti. Přestěhovala se do Izraele, odkud jednou za čas vyráží navštívit Českou republiku.

 

Lukáš Loužecký

informuji.cz, Otevřený kulturní prostor 15. 1. 2014

 

 

Recenzi s fotografií a dalším odkazem najdete na http://www.informuji.cz/clanky/1564–osvetimska-knihovnice-aneb-pribeh-z-pekla/

 

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole