Jesús Carrasco

Vezmi mě domů

překlad Štěpán Zajac
grafická úprava Barbora Toman Tylová
ISBN 978-80-7470-437-6
počet stran 232
vazba váz.
formát 125 × 205 mm
rok vydání 2022
cena 359 Kč (vč. DPH)

Juanovi se podařilo osamostatnit se, zpřetrhat rodinná pouta a vymanit se ze života na španělském venkově. Života, v němž se „nic zásadního neděje“. Realizuje svůj sen jít za lepším a vydává se do skotského Edinburghu. Po čase se do rodné obce vrací – na pohřeb svého otce. Jeho jedinou touhou je, co nejdříve se vrátit zpět do dynamického Skotska. Juanova sestra Isabel jej však postaví před skutečnost, která od základu a proti jeho vůli změní jeho plány. Je nucen zůstat v místě, odkud se snažil uniknout, a starat se o nemocnou matku. Nová situace jej přivede k zamyšlení nad životem z nového úhlu pohledu a pomůže mu najít cestu k sobě samému.

Román vytříbeným jazykem a neotřelými metaforami, jak jsme u autora zvyklí z předchozích děl, ozřejmuje generační konflikt, jaký prožívají rodiny po staletí: na jedné straně stojí generace rodičů, jež usilovala o vybudování alespoň skromného rodinného majetku, který by předala svým dětem, a na straně druhé generace jejich dětí s vlastními představami o životě, jež se potřebuje od těchto hodnot vzdálit a hledat si svoje místo ve světě. S plynutím času však dochází ke sblížení obou generací, neboť jejich příslušníci se dokážou na své životy podívat z jiných perspektiv a na základě nových životních zkušeností.

Vydání této knihy je podpořeno španělským ministerstvem kultury a sportu.

Z prodeje každé knihy posíláme 10 Kč na podporu projektu Doma bez obav Nadace Krása pomoci.

Jesús Carrasco se narodil v roce 1972 ve španělském Badajozu. V roce 2005 se usadil v andaluské Seville. Původním povoláním je tělocvikář, od roku 1996 působil v oblasti reklamy. Jeho knižní prvotinou byl v r. 2013 román Na útěku (Intemperie, č. 2015), která v samotném Španělsku i v zahraničí způsobila velkou senzaci. Román se za jediný rok od svého vydání dočkal překladů do patnácti jazyků a vzniklo i jeho filmové ztvárnění. O tři roky později vydává Jesús Carrasco román Neznámý v zahradě (La tierra que pisamos, č. 2016), kritikou i čtenáři nadšeně přijímaný. Posledním autorovým románem je komorní příběh Vezmi mě domů (Llévame a casa, 2021), k jehož napsání jej inspiroval stipendijní pobyt ve skotském Edinburghu. Jesús Carrasco není z těch autorů, který by chrlil jeden román za druhým. Vydání každé jeho knihy je však literární událostí a pro čtenáře lahůdkou. Není náhodou ani marketingovým tahem, že autorovo dosavadní dílo je ověnčeno mnoha literárními cenami.

 


  • Jesús Carrasco: Na útěku

    Vyprahlá, opuštěná, sluncem rozžhavená pláň a uprostřed ní malý osamělý chlapec zoufale se snažící uniknout smečce pronásledovatelů i vzpomínkám na vlastní minulost. Jedné noci se jeho kroky zkříží s kroky stařičkého pastevce. Osudové setkání promění neúprosnou štvanici v zápas o holý život a o zachování posledních známek lidství v krajině, kterou ovládlo násilí a zmar. Carraskův hutný, svou jednoduchostí téměř… více

  • Jesús Carrasco: Neznámý v zahradě

    Nová kniha španělského spisovatele Jesúse Carraska nás zavádí do prostředí fiktivní historie – blíže neurčeného období první poloviny 20. století. Čtenář se ocitne v malebné zahradě venkovského sídla v Extremaduře, kde tráví svá léta na penzi vysloužilý vysoký důstojník Impéria, které nedávno obsadilo Španělsko i značnou část světa. Manželka kdysi krutého a bezohledného Iosifa, Eva Holmanová, postupně procitá… více

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole