Literární šperk Valentina Rasputina

[Recenze Hodiny francouzštiny]

Do nelehkých poválečných let v nejmenovaném sibiřském městě zavádí spisovatel Valentin Rasputin (1937–2015) v povídce Hodiny francouzštiny z nakladatelství Akropolis.

Příběh napsal v roce 1973, kdy se vracel do dětství i mládí a chystal se vydat přelomový román Žij a nezapomínej (1974, česky 1978). Je to válečný příběh Sibiřana Andreje Guskova, který pocítil nesmyslnost války a rozhodl se vrátit za Ural k milované ženě Nastě a rodičům, ovšem za cenu zběhnutí.

Letopočty nejsou důležité, hlavní je prostý příběh setkání žáka a učitelky, vyprávěný krásným rasputinovským jazykem. Je to příběh o chlapci vyrůstajícím bez otce, často hladovějícím, protože jídla v poválečné době nebyl dostatek. Z mlhy vzpomínek se vynořuje osobnost učitelky, vnímající osamělost nadaného žáka.

Pozornost si zaslouží i způsob vydání. Malý literární šperk vznikl za podpory ruského Institutu překladu a podání Markéty Klobasové zvítězilo v rámci soutěže o nejlepší literární překlad z ruštiny do češtiny.

František Cinger, Novinky.cz 10. 6. 2017

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole