Albert Villaró

Pruská modř

překlad Michael Brabec
doslov Michael Brabec
grafická úprava Markéta Kudláčová
ISBN připravujeme

Příslušník andorrské kriminální policie Andreu Boix se vzpamatovává ze ztráty manželky, která zahynula během autonehody jako jeho spolujezdkyně. Ovdovělého Andreua vrací do života případ vraždy mladé restaurátorky, který je mu svěřen. Její tělo bylo nalezeno na suťovišti poblíž katalánského města La Seu d’Urgell, kam jezdí na vykládku pouze andorrské nákladní vozy. Během vyšetřování, na němž spolupracuje s katalánskou policistkou Alícií, usuzuje, že hlavním podezřelým je zbohatlík Maurici Vilanova, ten však při honičce s andorrskou policí nabourá a na následky nehody umírá. Pátrání se zdá být na mrtvém bodě, pravděpodobný pachatel je mrtev, avšak pro jeho čin stále chybí motiv. Přestože případ je oficiálně odložen, Andreu v pátrání pokračuje dál na vlastní pěst. Klíčovou informací k rozřešení celého případu představuje indicie, že románská soška Panny Marie Meritxellské, patronky andorrských údolí, o níž si všichni mysleli, že shořela roku 1972 při požáru kostela v Meritxell, jemuž coby osmiletý přihlížel i sám Andreu, možná dosud existuje, ukryta někde v bezpečí. 

Kniha není jen o pátrání po domněle ztracené sošce, potažmo po motivu vraždy, nýbrž nabízí i zajímavý vhled do nitra člověka procházejícího těžkou životní krizí a je rovněž originální, s nadhledem a humorem provedenou sondou do andorrské společnosti. – Vychází za podpory ministerstva kultury Andorrského knížectví.

Albert Villaró – bezpochyby nejznámější andorrský spisovatel (* 1964) patří k předním představitelům současné katalánsky psané prózy, což dokládá i jeho sbírka prestižních ocenění (mj. Premi Nèstor Luján, Premi Prudenci Bertrana, Premi Josep Pla). Vystudovaný historik si o pozornost řekl již prvním románem Ve stínu hor (2003), jenž se vedle překladů do španělštiny a francouzštiny dočkal hned několika reedic. Patrně nejvíc se ale proslavil sérií případů andorrského policejního vyšetřovatele Andreua Boixe (Pruská modř, 2006; Stupnice bolesti, 2012; Andorrská bible, 2015), které jsou nejen zdařilými detektivkami či krimi příběhy, ale zároveň zábavným a poučným exkurzem do tamní společnosti a historie. V současnosti působí jako ředitel andorrského Střediska historických a politických studií.

Přihlášení k odběru novinek

Po zadání e-mailové adresy Vás budeme informovat o našich nově vydávaných titulech či prezentacích našich knih. Počet e-mailů nepřesahuje počet vydaných knih, takže se nemusíte obávat záplavy nevyžádaných mailů. Zaregistrováním vyjadřujete souhlas s použitím Vaší e-mailové adresy výhradně k odběru informací z nakladatelství Akropolis, Vaše data nebudou v žádném případě postoupena třetí straně.

* = vyžadované pole