[Recenze Dílo, sv. 4. Zpíváno do rotačky – Básně do sbírek nezařazené (1933–1938) – Překlady]
Co za týden se semele, než uzavře jej neděle“
Právě vydaným svazkem číslo 4 se Dílo Jaroslava Seiferta opět posunulo ke svému dokončení. Tentokrát dostává čtenář do ruky souhrn veršovaných glos, které básník psal pro denní tisk, především pro Pondělní ranní noviny. V knize jsou verše původně vydané ve sbírce Zpíváno do rotačky, ale také básně do sbírek nezařazené, texty pocházející z let 1933–1938.
Co za týden se semele, / než uzavře jej neděle, / to pískám v koncert jazzu, / na starou píšťalku z bezu.“ Tak rozezněl Jaroslav Seifert jednu ze svých Pondělních slok, stálou rubriku vycházející v sociálně-demokratických Pondělních ranních novinách.
Časy se příliš nemění
Na jaře roku 1929 byl Jaroslav Seifert, spolu s dalšími předními komunistickými spisovateli, vyloučen z komunistické strany, protože podepsal Manifest sedmi protestující proti její bolševizaci pod vedením Klementa Gottwalda. V následných letech získal tehdy už etablovaný básník stálé místo právě jako novinář, či spíše osobitý komentátor: Hle, doby neklidnější tep / nám právě jaksi hlásí, / že budou se na čerstvý lep / už zanedlouho do voleb / lákati opět hlasy.“
Básníkův život, práce, radosti
V roce 1933 dvaatřicetiletý Jaroslav Seifert prožíval – vzdor rušné a nejisté době – jedno ze šťastných období. Otec dvou malých dětí už měl za sebou vydání zásadních sbírek Město v slzách, Samá láska, Na vlnách TSF i Slavík zpívá špatně. Podílel se na formulaci ideových východisek poetismu i avantgardy, obdivně psal verše o Máchovi, ostře šlehnout dokázal po aktuálních výstřelcích politiků i spisovatelských souputníků.
Surrealistům
Jeden z polemických rozměrů, které tento svazek překvapivě přináší,“ říká editor a nakladatel Filip Tomáš z nakladatelství Akropolis, je Seifertův vztah k surrealistům.“ V roce 1934 píše básník verše Surrealistům, z ní jsou tyto první dvě sloky: Jak luna dorůstá mi břich, / bohužel, lidé tací / na schůzích surrealistických / nejsou na levitaci. // Už dávno odkvet Devětsil, / už zrezivěly bezy, / už jsem si čáku odnosil / z papíru rudých tezí.“
Sloky na míru
Verše Jaroslava Seiferta pocházející ze třicátých let, které patřily do sloupků komentujících dění, jsou satirické, vtipné, možná i provokující. Jak potvrzuje editor, čtenáři je měli v oblibě, dokonce na vydání Pondělních slok se čekalo a v den, kdy vycházely, byl vyšší náklad. A tak, i když sám autor verše zpívané do tiskařské rotačky“ přebral a jen některé vydal ve sbírce doplněné ilustracemi Františka Bidla, jejich souhrn je významným informačním pramenem – navíc s obdivuhodnou lehkostí zpívaným řečí vázanou.
Jarní rytmy
Už pampeliška odkvétá
a rychle spějem do léta,
na trhu jsou již první lusky,
i višně koupíš u báby,
děvčata nosí lehké bluzky,
jež neskrývají půvaby.
Pro mládence i pro vdovce
je nejlépe teď v Stromovce,
jež v květnu skrývá mnohá kouzla.
Tam leckdo oči vyvalí,
a kam by ruka ráda vklouzla,
se dívá jenom zpovzdálí.
Milena M. Marešová
Mozaika, ČRo Vltava 21. 8. 2014
Recenzi a rozhovor Mileny M. Marešové s Filipem Tomášem najdete na http://www.rozhlas.cz/mozaika/literatura/_zprava/co-za-tyden-se-semele-nez-uzavre-jej-nedele--1387414